Czy warto studiować prawo jako odwieczny dylemat

Pytanie pierwsze: Czy warto studiować prawo ?

Matura coraz bliżej, w związku z czym zainteresowanie wyborem kierunku studiów rośnie. Młodzi ludzie stają przed jednym z najważniejszych wyborów w swoim życiu.
Od lat niemałym zainteresowaniem cieszą się kierunki studiów, które związane są z prawem. Następnie rodzi się pytanie: czy warto studiować prawo?  Skąd to zainteresowanie? Przede wszystkim prawo jest nauką humanistyczną, a w Polsce od lat więcej jest humanistów, za to dużo mniej ścisłowców.
Studia prawnicze dają również wiele możliwości. Bardzo kusząca jest perspektywa późniejszych zarobków. Nie od dziś wiadomo, że wykształcenie prawnicze pozwala na uzyskiwanie satysfakcjonujących zarobków.
Trzeba jednak pamiętać, że zanim zaczniemy pracę to przed nami jeszcze długa droga. Na uzyskanie tytułu magistra musimy czekać minimum pięć lat, ale trzeba zaznaczyć, że jeżeli chcemy zrobić karierę w kręgach prawniczych to potrzebujemy do tego przynajmniej tytułu doktora nauk prawnych. I tutaj oczywiście okres naszej edukacji się wydłuża.
Warto mieć również świadomość tego, że nie każdy nadaje się do tego, by studiować prawo. Trzeba zawsze być na bieżąco z polityką, co może dla niektórych być problemem. Poza tym prawo ciągle ewoluuje, zmienia się i trzeba zawsze o tym pamiętać, bo poszczególne przepisy różnych kodeksów, czy prawa materialnego mogą być w każdej chwili, za zgodą Sejmu, zmieniane lub uchylane. Najlepiej, gdy student po prostu lubi tę tematykę i traktuje ją jako pasję. Dzięki temu materiał omawiany na studiach będzie dla niego łatwiejszy, bardziej zrozumiały i przejrzysty.
Kolejną sprawą jest to, że potencjalny student prawa musi nastawić się na to, że materiału będzie dość dużo, a na dodatek wielu przepisów trzeba nauczyć się na pamięć, co dla wielu osób może być sporym utrudnieniem.

Reasumując jaka jest właściwa ścieżka wyboru

Pozostaje więc pytanie czy warto? Odpowiedź nie jest prosta. Dla jednych studiowanie prawa będzie ciekawym doświadczeniem i drogą do sukcesu. Dla innych może okazać się katorgą. Wszystko zależy od tego, czy się tym interesujemy. Jeżeli uważasz, że polityka jest nudna, męcząca, a do tego nie rozumiesz tego, co mówią politycy – lepiej odpuść i poszukaj czegoś, co będzie dla ciebie bardziej satysfakcjonujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *