Reklama firmy w Polsce drogą do sukcesu

czym jest reklama firmy ?

Decydując się na założenie własnej działalności musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Jedną z nich jest reklama firmy niby leżąca gdzieś na poboczu otwarcia naszej działalności, mimo to niesłychanie ważna. Czym byłaby firma gdyby nie była widoczna. Po co zakładać działalność i w ogóle jej nie reklamować to tak jakbyśmy kupili samochód i nie byłby on tankowany. Dobra reklama to paliwo dla naszego pojazdu jakim jest firma.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy i patrząc na gąszcz bilbordów czy innych reklam pewnie nie raz się zastanawiałeś skąd ludzie biorą na to pieniądze. To jest dobre pytanie, gdyż trzeba założyć przy otwieraniu firmy, że część funduszy przeznaczonych zostanie na marketing.

Ile kosztuje reklama

Koszty reklamy są naprawdę bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy jaką formę ma nasza reklama przybrać. Możemy wyróżnić następujące rodzaje reklam:

  • Tekstowa
  • Graficzna
  • Wizualna
  • Kontekstowa
  • Głosowa

Jak zapewne zauważyłeś nie jest ciężko rozróżnić te wszystkie typy reklam. Najbardziej popularną do dziś formą są reklamy tekstowe i graficzne. Obecne są praktycznie w większości mediów poczynając od gazet a na internecie kończąc. To właśnie w tym ostatnim drzemią największe pokłady możliwości reklamowania się. W internecie możemy reklamować swoją usługę czy produkty w różnoraki sposób. Istnieje możliwość dodania charakteru usług firmy do wielu serwisów z ogłoszeniami czy o katalogów firm. Wystarczy tylko dobrze obrać cel naszej reklamy czyli źródło odbiorców. Jaki sens miałoby reklamowanie produktów spożywczych dla osoby która aktualnie poszukuje części samochodowych. Dlatego należy dobierać tylko i wyłącznie bardzo szczegółowo portale branżowe.

Reklama regionalna w wielkim skrócie

Kolejną ważną rzeczą podczas reklamowania się w internecie jest tzw. reklama regionalna. W momencie gdy chcemy, aby usłyszały o naszej działalności osoby z naszego regionu, miasta lub dzielnicy wybierzemy portale regionalne. Najprostszym przykładem może być np. pozycjonowanie stron www Olsztyn. Mamy tu na myśli firmę, która zajmuje się bezpośrednio gałęzią marketing zwaną pozycjonowaniem stron internetowych. Posiadając firmę w mieście Olsztyn będzie nam najprawdopodobniej zależało na odszukaniu firmy z naszego miasta czyli z Olsztyna. Wpisując takie hasło w wyszukiwarce zdobędziemy kilkadziesiąt informacji zwrotnych o firmach proponujących pozycjonowanie stron w mieście Olsztyn. Zawsze możemy spojrzeć gdzie taka firma się mieści i bezpośrednio się do niej udać celem uzgodnienia warunków współpracy. Mam nadzieję, że ten przykład bardziej przybliżył Ci rolę reklamy regionalnej.

Sama kwestia reklamy jest tematem rzeką. Ceny reklamy tekstowej w prasie regionalnej zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za parę linijek tekstu publikowanego np. przez 7 dni w dziale ogłoszenia. Cena adekwatnie wzrasta wraz z typem reklamy. Dodając zdjęcie kwota do zapłacenia z pewnością wzrośnie. Natomiast opierając się na reklamie w internecie to konieczne jest zapoznanie się ze stronami firm oferujących takie usługi. Istnieje również reklama kontekstowa oferowana przez Google AdWords. Polega on na wykupieniu reklamy w wynikach wyszukiwania i płatność opiera się na zasadzie CPC (cost per clik) czyli płacimy tylko za kliknięcie przez użytkownika w naszą reklamę. Tą formę reklamowania się należy starannie przygotować, gdyż wcześniej nasz zaplanowany budżet na reklamę AdWords może zostać bardzo szybko wyzerowany przez osoby, które nie klikając nie szukały tego co chciały. Więc tzw. współczynnik konwersji będzie na bardzo niskim poziomie.

Jak to w końcu z tą reklamą jest

Czy zatem reklama firmy jest niezbędna w dzisiejszych czasach? Zdecydowanie tak, gdyż bez niej nasza firma nie będzie przyjazna dla odbiorcy, nikt o niej nie będzie wiedział co zarazem przełoży się na zerowe wpływy.

 

One comment to “Reklama firmy w Polsce drogą do sukcesu”
One comment to “Reklama firmy w Polsce drogą do sukcesu”
  1. Praktycznie każda firma czy to młoda czy już ze stażem powinna cały czas inwestować w reklamę. Jedną z najstarszych form reklamy jest wydruk cyfrowy materiałów reklamowych. Mówimy tu oczywiście o wizytówkach, ulotkach czy plakatach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *