Czy służba w SG jest alternatywą dla młodych

Służba w SG – o co w tym chodzi ?

Wiele młodych chłopców od zawsze marzyło, aby zostać żołnierzem czy chociażby funkcjonariuszem Policji. Jednak istnieje alternatywa taka chociażby jak służba w SG czyli w szeroko pojętej Straży Granicznej. Na tej właśnie ostatniej chciałbym się najbardziej skupić gdyż to właśnie jej będzie dotyczył ten artykuł. Straż Graniczna podlega bezpośrednio pod Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zresztą tak samo jak i Policja. Kryteria przyjęcia do tej formacji są szeroko opisane na stronie głównej Straży Granicznej więc jeśli jesteś zainteresowany lub zainteresowana „zaciągnięciem” się do tej służby to kierujemy Cię bezpośrednio na stronę Komendy Głównej SG.

Co może zaoferować straż graniczna

Z przeczytanych artykułów dobrze wiem, że służba w SG niesie ze sobą wiele różnych przygód. Na początku po przejściu pozytywnie kilu etapów rekrutacji stawiasz się we wskazanym przez kadry ośrodku szkolenia. Samo szkolenie trwa około 7-8 miesięcy wliczając w to 1 miesiąc praktyk zawodowych najczęściej na przejściu granicznym. No i kończy się szkolenie, a to oznacza że pora stawić się do służby już w stopniu kaprala Straży Granicznej. W przeszłości istniało inne wyjście. Mianowicie każdy rekrut, który mógł się pochwalić wykształceniem wyższym po przejściu szkolenia podstawowego z urzędu odstawał się na szkółkę chorążych. Aktualnie nie ma takiej możliwości i każda osoba która skończy kurs podstawowy kierowana jest na szkołę podoficerską. Chorążego można zdobyć w późniejszej drodze kariery.

Zarobki w Straży Granicznej

Czyli krótko mówiąc najważniejszy temat dla każdego nowo przyjmującego się. O zarobkach czytałem kiedyś na jednym z forum sg, gdzie bardzo dobrze ten temat był rozwinięty. Ja chciałbym wam tak napisać pokrótce jak to wygląda.Dostając się do Straży Granicznej i będąc skierowanym na kurs początkujący kursant może liczyć na pieniążki w wysokości około 1600 zł na rękę. Oczywiście zakwaterowanie i wyżywienie jest zagwarantowane. Kończąc kurs w stopniu kaprala otrzymuje się około 2000 zł i z każdym rokiem za kwota wzrasta.

Reasumując czy opłaca się zaciągać do formacji jaką jest Straż Graniczna zostawiam wam do przemyślenia. Chodzi przede wszystkim o swoje własne predyspozycje i o to co się chce w życiu robić.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej to jak już wcześniej napisałem, dużo informacji zawiera forum mundurowe które odpowie praktycznie na każde wasze pytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *